Asutuste, ettevõtete ja organisatsioonide nimede kirjutamine

Kõigepealt tuleb selgeks teha, kas tegu on (pandud) nime või (kirjeldava) nimetusega. Nimed kirjutatakse alati suure tähega, sh liigisõna väikese tähega (huvikeskus Kullo, Sõpruse kino, Vanemuise teater, ettevõte Eesti Energia, hotell Kolm Õde, Olümpia hotell, muuseum Paks Margareeta, kinnisvarabüroo Uus Maa, kauplus Kangas ja Nööp, programm Noored Kooli), nimetuse kirjutamine oleneb aga teksti tüübist.

  • Tavatekstis (st ajakirjanduses, ilu- või tarbekirjanduses) suhtu asutuse nimetusse kui kirjeldusse ja kirjuta see läbivalt väikese algustähega. Suure tähega on nimetuses vaid pärisnimed.
    riigikogu, rahandusministeerium, politsei- ja piirivalveamet, registrite ja infosüsteemide keskus, Viljandi linnavalitsus, Tallinna Prantsuse lütseum, Tartu ülikool, Tartu Mart Reiniku kool, Eesti evangeelne luterlik kirik, Põhja-Eesti regionaalhaigla, politsei- ja piirivalveameti Põhja prefektuur.
  • Ametlikes dokumentides* (õigusaktides, lepingutes, ametikirjades jmt) on tavaks kirjutada nimetused läbivalt suure algustähega, lisada võib ka omandivormi.
    Riigikogu, Rahandusministeerium, Politsei- ja Piirivalveamet, Registrite ja Infosüsteemide Keskus, Viljandi Linnavalitsus, Tallinna Prantsuse Lütseum, Tartu Mart Reiniku Kool, Eesti Evangeelne Luterlik Kirik, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Politsei- ja Piirivalveameti Põhja prefektuur, Saku Õlletehas ~ Saku Õlletehase AS ~ Saku Õlletehase Aktsiaselts.
*Sellest, mis täpsemalt on ametlik dokument, saab aimu siit ja siit.

Teiseks tuleb vahet teha ettevõtte juriidilisel nimel (registreeritud äriregistris) ja käibenimel (harilikult ettevõtte sildil, logol vm nähtaval kohal). Juriidilise nime osad tuleb kirjutada suure algustähega, käibenime kirjeldavad osad aga väikesega. Omandivormi tähise (AS, SA, OÜ, TÜ, TuÜ, UÜ, MTÜ, FIE) võib pikalt välja kirjutada, aga ka lühendada. Väljakirjutamisel lähtuda teksti ühtlusest: ametlikus tekstis kirjuta omandivorm suure algustähega, mitteametlikus tekstis väikesega.

Kaubamaja AS / Saaremaa kaubamaja
Orkla Eesti AS / Kalevi kommivabrik 
Eesti Reformierakond / reformierakond
Eesti Ametiühingute Keskliit / ametiühingute keskliit
Aktsiaselts AA-LAN ~ aktsiaselts AA-LAN ~ AS AA-LAN / Rehe hotell ~ hotell Rehe
Osaühing Nordic Hotels
~ osaühing Nordic Hotels ~ OÜ Nordic Hotels / Nordic Hotel Forum
Eestifoto kool Mittetulundusühing ~ Eestifoto kool mittetulundusühing ~ Eestifoto kool MTÜ / Eestifoto

NB! Mõnede asutuste, nagu Eesti Pank, Tallinna Sadam, Tallinna Ülikool, Tartu Ülikool, Euroopa Parlament ja Euroopa Komisjon nimed tuleb alati läbivalt suure algustähega kirjutada, et mitte segi ajada neis asukohtades paiknevate muude pankade, sadamate, ülikoolide, parlamentide ja komisjonidega!

Allasutuste (osakonnad, teaduskonnad, filiaalid, nõukogud, volikogud, keskused jmt) nimetused on alati väiketähelised.

Eesti Panga nõukogu, Saue vallavolikogu, TLÜ haridusteaduste instituut, maksu- ja tolliameti ~ Maksu- ja Tolliameti teenuste osakond, riigikogu ~ Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon, vabariigi presidendi ~ Vabariigi Presidendi rahvusvähemuste ümarlaud, kaitseliidu ~ Kaitseliidu Tartu maleva Tamme malevkond.

Põhjalikumaid selgitusi loe siit.

Eelmine
Sina või sina, Teie või teie
Järgmine
Ilmakaarte algustäht

Lisa kommentaar

Email again:
UA-164146101-1